«
  1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İzmir Bilim Şenliği

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İzmir Bilim Şenliği

izmir-il-milli-egitim-mudurlugu-izmir-bilim-senligi.jpg

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bilim insanı olma yolundaki öğrencilere ışık tutmayı amaçladığı “İzmir Bilim Şenliği – “Gece Gündüz Bilim” şenliğinde; öğrenciler, öğretmen ve veliler bilimin ortak paydasında bilim insanları ile buluşacak. Şenlik; 29-30 Eylül -1 Ekim 2022 tarihleri arasında İzmir’in her daim canlı ve halkın yoğun olarak bulunduğu mekânlarından biri olan “Tarihi Alsancak Garı’nda” gerçekleştirilecek.

 

2023 Eğitim Vizyonunun temel amacı olan “Çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış, bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı, duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmek hedefinden yola çıkan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu kapsamda “Gece Gündüz Bilim” şenliği düzenliyor. Ulaşılması kolay bir alanda gerçekleştirilecek şenlik alanında aile sağlığı,  ilkyardım merkezi, mescit, sergi ve toplantı salonları bulunuyor.

 

Şenlikte; TÜBİTAK’ın bilim ve teknoloji arasındaki etkileşimin, etkinlikler yoluyla kavratılmasını amaçlamasından yola çıkarak, çağın gereksinimlerini karşılayan, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri gözeten, öğrencilere yaparak yaşayarak öğrenme ve yeteneklerini keşfetme fırsatı sağlayan, yaratıcılıklarını destekleyen, bilimle eğlencenin harmanlanmış olması hedeflendi.

 

Şenlikte; otonom kara araçları, sanal gerçeklik, İHA, drone teknolojisi, arttırılmış gerçeklik, 3D yazıcı algoritma ve kodlama, yeşil enerji, fen ve matematik, Ardunio ve kodlama, astronomi ve uzay bilimleri atölyelerin yanısıra STEM, geleneksel sanatlar, drama, geri dönüşüm, sürdürülebilirlik ve tarım gibi birçok alanda atölye faaliyetleri bulunuyor.

 

 “Bilim 7’den 70’e herkesi 7/24 kapsamalıdır.” fikrinden hareketle 2. günün gecesi tüm halka açık ve 22.00’ ye kadar sürecek astronomi gecesi, bilim şov, modern roket uçurma, güneş ve gece gözlemi, astronot tiyatrosu, akıl ve zeka oyunları, halk oyunları, okçuluk, lastik motorlu uçak uçurtma yarışması, müzik dinletileri, TÜBİTAK ödüllü projelerin yer aldığı stantlar ile geniş kitleleri kapsayan bir şenlik programı İzmirlilerle buluşacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Gazete Boğaz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *