«
  1. Anasayfa
  2. Magazin
  3. Kriptoya açılan kapınızla Web3'e yelken açın

Kriptoya açılan kapınızla Web3'e yelken açın

kriptoya-acilan-kapinizla-web3e-yelken-acin.jpg

Dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü kripto para borsası Bybit’in kurucu ortağı ve CEO’su Ben Zhou, geçen hafta düzenlenen çevrim içi etkinlikle kullanıcılarını Web3’te üst düzeye çıkmaları için tam donanımlı hâle getirerek güçlendirme konusunda Bybit’in “Kriptoya Açılan Kapı” olma yolculuğunu paylaştı. Pazarlama, opsiyonlar, finansal ürünler departmanlarından ve Bybit’in iş ortağı olan merkeziyetsiz borsa (DEX) ApeX Pro’dan konuşmacıların ve ürün geliştirme uzmanlarının görüşlerini paylaştıkları canlı etkinlik, kripto için son derece dramatik geçen yılın özetini sunmanın yanında borsanın dördüncü yılı kutlamalarını da içerdi. 

Web3’e hazır hâle getirilmiş bir ekosistem inşa etme, ayı piyasasında hayatta kalma ve başarılı olma konusunda atılacak adımların yanı sıra Zhou, merkezî borsaların (CEX) geleceği konusundaki görüşlerini de paylaştı. Zhou’nun 2022 değerlendirmesinde, önemli dönüm noktaları ile kullanıma sunulan yepyeni ürünler de yer buldu. 

2022 yılında sayılarla Bybit

Kripto piyasasında yaşanan sıkıntılı süreçlere teslim olan birçok oyuncuya şahit olduğumuz, inişlerle çıkışlarla dolu bir yıl olmasına rağmen Bybit, sergilediği yüksek performans ile “En iyi 10” dönüm noktasıyla farkını ortaya koymayı başardı.

Marka kimliğini yenileyerek web ve mobil uygulamalardaki optimizasyonlara hız veren Bybit, dünya çapında 10 milyonu aşkın kullanıcıya ulaştı. Bybit, tam 547 ödeme yöntemi ile 55 itibarı parayı destekleyerek 2022’de zirve yaptığı günde 41.000’i aşkın itibari para emri gerçekleştirdi. Spot borsasının piyasa değeri %369 gibi inanılmaz bir artışa şahit olarak kullanıma sunulduğu Temmuz 2021’den sonra dünyada ilk 10’a adını yazdırmayı başardı. Vadeli İşlemler, Bybit’in amiral gemisi ürünü olmayı sürdürdü. USDC-M Vadeli Sözleşmeleri pazar payında sektör liderliğini elinde bulundururken USDT çiftleri için de üst düzey likidite sunmaya devam etti. Opsiyonlar’da işlem hacminin %10’unu Bybit’in defterleri temsil etti ve piyasadaki ilk USDC Opsiyonlarını da içeren ürün inovasyonu ile büyümeyi sürdürdü. Bybit’in sunduğu riskleri ayarlanmış, otomatik hâle getirilmiş ve özelleştirilebilen işlem botları da kullanıcıların kazançlarını arttırmaya yardımcı hizmetlerden oldu. Copy Trading günlük 680 aktif Uzman Yatırımcı ve günlük 120.000 aktif takipçi, günde ortalama 100 Milyon $’lık işlem gerçekleştirdi. Spot ve Vadeli İşlemler Grid Botları, kullanıcıların kazanma oranlarını %30 gibi inanılmaz bir oranda artırarak 5 milyon $’ı aşkın kâr elde etmelerini sağladı. 

Merkeziyetsiz gelecek sunan Merkezî Borsa

Bybit, piyasadaki en hızlı DEX’lerden biri olan ApeX Pro’yu entegre ederek bünyesinde DEX dahil eden ilk merkezî borsa (CEX) oldu. DEX’in sunduğu güvenlik ve düşük işlem ücretleri, CEX’in sunduğu çapraz zincirle birlikte çalışabilirlik, anlık işlem kesinliği ve kullanım kolaylığıyla harmanlandı.

İş ortaklıkları üst düzeye taşındı

Bybit, Markalar ve Sürücüler klasmanı şampiyonu Oracle Red Bull Racing ile Formula 1’de de adını zirveye taşıdı. F1 aracı üzerinde sergilenen dünyanın ilk NFT’si Lei the Lightning Azuki ile Abu Dabi Grand Prix’ine damga vurdu, tam 17.800 kullanıcı kaydıyla rekora imza attı. Ürün düzeyinde ise Bybit, Circle ile gerçekleştirdiği iş ortaklığı çerçevesinde USDC ürünleri için bir numaralı platform hâline gelerek USDC’nin geniş kitlelerce benimsenmesine yardımcı oldu. 

2023: Web3’e doğru yol alırken

Zhou, Bybit’in 2023 yol haritasını paylaşarak borsanın Web3 tutkusuna ayrıntılarıyla yer verdi. 

Zhou, Bybit’in Web3 atılımının temelinde yatan fikrin, kullanıcıların Bybit Web3 Wallet’ı kullanmaya başlayarak az tıkla çok daha fazlasını keşfetmelerini sağlamak olduğunu belirtti.

Zhou, “Geniş kitleler tarafından benimsenmenin, kriptodan başlayarak gerçekleşeceğine inanıyoruz. Kullanıcılarımızın “Kriptoya Açılan Kapıları” olarak Web3’te yollarını bulmalarını kolaylaştırmaya yardımcı olacak ve gitmek istedikleri yere ulaşırken yanlarında olacağız” diyerek sözlerine başladı. 

MPC çözümleriyle güvence altına alınan merkeziyetsiz cüzdanlarla aynı kullanıcı deneyimini sunmak üzere merkezî bir cüzdan olarak tasarlanan yeni cüzdan çözümü, sadece iki ay gibi kısa bir süre içerisinde 38.000 kullanıcının dikkatini çekmeyi başardı. Bir sonraki adımın 2023’ün başlarında farklı zincirlerle, ürün türleriyle bağlanabilirliğini hızlandırmak ve güvenli tarayıcı eklentisi sunmak olduğunu söyleyen Zhou, kullanıcıların ve projelerin merkeziyetsiz bir yöntemle kendi IDO’larında yer alabilecekleri veya kendi IDO’larını sürdürebilecekleri İlk DEX Arzı (IDO) sürecinin de yer alacağının altını çizdi. 

Bybit’te Opsiyonlardan Sorumlu Hao Yang ise Bybit’in 2023’te hesap sistemi konusunda ulaşacağı “son nokta” olan Birleştirilmiş Alım-Satım Hesabı’nı tanıttı. Söz alan Zhou, “son derece önemli olan bu yeni özelliğin” kullanıcıların sahip oldukları varlıklarla gerçekleşmemiş hiçbir Kâr/Zarar bırakmamalarını sağlayacağını söyledi. Yol haritası, ürün yelpazesindeki tüm ürünlerde bulunan açık pozisyonların tamamına yönelik tamamen etkin portföy marjinini de içeriyor. Bu konuda Zhou, “Hangi üründe işlem yaptığınızın hiç önemi yok! Bu özellik sayesinde varlıklarınızın sermaye verimliliği üst düzeye çıkmış olacak” diyor.

VIP’ler ve seçili piyasalarda erkenden “Merhaba” diyecek kullanıcılar, kriptoyu günlük kullanımlarının bir parçası hâline getirmek için uzun zamandır sabırsızlıkla bekledikleri Bybit Kart’ı 2023 yılında kullanmaya başlayabilecekler. Bu ön ödemeli kart; cazip ödül programlarını, en üst düzey dönüştürme oranlarını ve en düşük işlem ücretlerini beraberinde getirecek.  

Çok daha akıllı ve güçlü işlem botları ile araçları da yol haritasında yer bulanlardan. MultiCopy, Akıllı Kopyalama Modu ve yenilenen Takipçi Merkezi, alım-satım deneyimini baştan aşağı üst düzeye çıkaracak.  

Değişen hassasiyetler, değişmeyen sözler 

Rezerv Kanıtı programını kullanıma sunarken, müşterilerin sahip oldukları fonların ayrı tutulacağı konusunda Bybit olarak verdikleri sözün bir kez daha altını çizen Zhou, Merkle Ağacı çözümünün web sitelerinde güncellenmeye devam edeceğini belirtti.

Son derece önem arz eden bu konu hakkında Zhou’nun düşünceleri, “En üst düzeyde güven, bütünlük ve güvenlik sunarken, açık sözlülük ve şeffaflık konularında Bybit olarak tüm kullanıcılarımıza verdiğimiz sözü tekrar vurgulamak istiyorum.” şeklindeydi.

Zhou, Bybit’in Ana Takım Ortağı olduğu Oracle Red Bull Racing’e de özellikle teşekkürlerini sunarak ekledi: “Oracle Red Bull Racing ile iş birliğimizi sürdüreceğiz. Ayrıca, hayran kitlelerine yönelik heyecan ve adrenalin dolu Web3 uygulamaları, fan tokenleri, NFT’ler ve aktivasyonlarla karşınızda olacağız.”

Kurulduğu ilk günden bu yana ikinci kez yaşadığı kripto kışında başarılı bir sınav veren Bybit’in büyümesi, gelip geçici olan boğa veya ayı piyasası koşullarına göre şekillenmiyor, bu koşulların ötesine geçiyor.

“DeFi yazının son boğa koşusundan, DeFi’de önceden yerini almış olan kriptodaki sadece bazı grupların yararlanabildiğini gözlemledik. DeFi’ye giriş koşulları çok uzun ve zorlu olduğundan yeni gelenler bu boğa koşusundan maalesef tam anlamıyla yararlanamadı” diyen Zhou ekledi: “Bybit Web3 tam da bu nedenden ötürü doğdu. Cüzdanımızı, bir sonraki boğa koşusu geldiğinde son derece kolay bir biçimde kullanılabilecek şekilde tasarladık. Tüm kullanıcılar sadece tek tıkla Web3’e katılabilecek. Cüzdanımız o kadar güçlü ki, heyecan verici projelerin tümünü destekleyebilecek”.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Gazete Boğaz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *