«
  1. Anasayfa
  2. Gündem
  3. Osmangazi Belediyesi, Tacikistan Dangara Belediyesi ile kardeş oluyor

Osmangazi Belediyesi, Tacikistan Dangara Belediyesi ile kardeş oluyor

osmangazi-belediyesi-tacikistan-dangara-belediyesi-ile-kardes-oluyor.jpg

Osmangazi Belediyesi ile Tacikistan’ın Dangara Belediyesi, dostluk ve işbirliğini geliştirmek için karşılıklı iyi niyet protokolü imzaladı. İyi niyet protokolünün imza töreninde konuşan Dangara Belediye Başkanı İslomiddin Khayriddin, “Osmangazili kardeşlerimize kapılarımız değil, kalplerimiz sonuna kadar açık. Bu işbirliğini en kısa zamanda kardeşlik protokolü ile pekiştirmek istiyoruz” diye konuştu.

 

Osmangazi Belediyesi, Bursa’ya değer katan hizmetlerinin yanı sıra gönül coğrafyası ile de sosyal ve kültürel işbirliğini sürdürüyor. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Orta Asya’da yer alan Türk devletlerinden Tacikistan’ın 5 bölgesinden biri olan Khatlon bölgesinin en büyük şehri olan Dangara Belediyesi ile ilişkilerin geliştirilmesi için iyi niyet protokolü imzaladı. Ticari ve ekonomik işbirliği için Bursa’da temaslarda bulunan Tacikistan heyeti, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ı ziyaret ederek, tecrübelerinden faydalanmayı istediklerini belirtti.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 7 bin yıllık tarihi geçmişe sahip üreten, gelişen, tarım ve sanayi şehri Bursa’da Osmangazi’nin 1 milyona yaklaşan nüfusu ile Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olduğuna vurgu yaptı.

 

Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kardeşlik köprüsü

Osmangazi Belediyesi olarak Bursa’nın merkezinde tarihi mirasın korunmasından kentsel dönüşüme, ulaşımdan çevreye kadar pek çok alanda ciddi projeleri hayata geçirdiklerini belirten Başkan Dündar, “Osmangazi, Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Kafkaslar’dan ve Anadolu’nun her bölgesinden göç alan ve hızlı büyüyen bir şehir. Dolayısıyla, bu çeşitlilik dış ilişkilerimize de yansıyor. Osmangazi Belediyesi olarak Avrupa Birliği nezdinde kurulan yerel yönetimlerle ilgili uluslararası tüm oluşumlarda yer alıyoruz. Osmangazi olarak Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar olan geniş bir coğrafyada 25 kardeş şehrimiz var. Moğolistan’ın Arkghangay, İsveç’in Umea, Filistin’in Beyt Hanoun, Almanya’nın Lahndill şehirleri kardeş şehirlerimizden bazıları. Kardeş şehirlerimizle karşılıklı sosyal ve kültürel işbirliklerimiz oluyor. Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan’la da ilişkilerimiz oldukça iyi. Bugünden itibaren de Tacikistan’la karşılıklı ilişkilerimizi geliştirmek için önemli bir adım atıyoruz. İmzaladığımız iyi niyet anlaşmasını, kısa süre içerisinde kardeş şehir protokolü ile de pekiştirmek istiyoruz” dedi.

 

İş birliği protokolü imzalandı

Tacikistan’ın Dangara Belediye Başkanı İslomiddin Khayriddin de sıcak ve samimi karşılamadan dolayı Başkan Dündar’a teşekkür ederek kendi bölgeleri ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Tacikistan’ın en büyük bölgelerinden Khatlon bölgesinde 26 şehir ve 3 milyon 600 bin nüfus bulunduğunu ve bölgenin geçim kaynağının tarım olduğuna dikkat çeken Khayriddin, “Dangara, Khatlon bölgesinin en gelişmiş şehirlerinden biri. Yaklaşık 200 bin nüfusumuz var. Sanayimiz tekstil ağırlıklı. Bursa’nın da tekstil konusunda gelişmiş bir sanayi altyapısına sahip olduğunu biliyoruz. Heyetimizde yer alan iş adamlarımız, yaptıkları görüşmelerde karşılıklı işbirliğini geliştirmek için çeşitli iyi niyet anlaşmaları da gerçekleştirdi.  Bursa’nın bu tecrübelerinden faydalanmak, Dangara ile Bursa arasında sosyal, kültürel ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için imzaladığımız iyi niyet ve işbirliği protokolünü en kısa sürede kardeş şehir protokolü ile pekiştirmek istiyoruz. Osmangazi Belediyesi’nin de yaptığı örnek çalışmaları yerinde görmek bizleri ayrıca mutlu etti” diye konuştu.  

 

“Tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz”

Tacikistan Ankara Büyükelçisi Ashrafjon Gullov ise yaptığı konuşmada, Dangara ve Osmangazi Belediyeleri arasında imzalanan iyi niyet ve işbirliği protokolünün iki ülke ilişkileri açısından çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Bizler, sizlerin engin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Karşılıklı ticari ilişkilerimizi geliştirmek için, iş dünyasının yapacağı yatırımlara her türlü desteği vermeye hazırız. Özellikle, vizelerin de kaldırılması ile iki ülke arasındaki, sosyal, kültürel ve ticari anlamda ilişkilerin hızla gelişeceğine inanıyorum. Osmangazi Belediyesi ile Dangara Belediyesi’nin imzaladığı karşılıklı iyi niyet protokolü de bu konuda önemli bir adım olmuş oldu. Ben, konukseverlikleri için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Gazete Boğaz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *